Klub Głuchych Mam

PODSUMOWANIE SPOTKAŃ INTEGRACYJNYCH

 

Podsumowania, relacje i zdjęcia z każdego spotkania znajdziesz poniżej:


 

LISTOPAD 2020

29.11.2020 odbyło się spotkanie podsumowujące Klub Głuchych Mam w województwie mazowieckim.

***

28.11.2020 odbyło się spotkanie podsumowujące Klub Głuchych Mam ze Śląska. Uczestniczki wśród plusów udziału w projekcie wymieniły między innymi: zdobytą wiedzę dzięki spotkaniom specjalistycznym tłumaczonym na PJM; możliwość zadawania pytań na trudne tematy i prowadzenia dyskusji; wymianę doświadczeń i wzajemne wsparcie między matkami; rozwiązania niektórych problemów wychowawczych dzięki spotkaniom; budowanie wspólnoty z innymi matkami; pokazanie swoim dzieciom, że w regionie jest więcej dzieci, które żyją w dwóch światach – słyszących i głuchych. Najważniejszą zaletą projektu dla naszych mam była możliwość spotkań integracyjnych na żywo w bawialniach – niestety pandemia uniemożliwiła im częste spotkania ;(

***

27.11.2020 odbyło się spotkanie podsumowujące Klub Głuchych Mam z Małopolski. Rozmawiałyśmy o tym co nam się podobało i co dał nam projekt. Dzięki niemu uczestniczki: poznały nowe inne Głuche Mamy, a ich dzieci poznały nowych kolegów; wymieniły się doświadczeniami na temat wychowania dzieci i zwiększyły swoją motywację; miały okazję i pretekst aby wyjść z domu. Dzięki spotkaniom ze specjalistkami, otrzymały sporą dawkę wiedzy, dowiedziały się jak postępować z dziećmi podczas kryzysu. Wszystkie matki jednoznacznie potwierdziły chęć kontynuowania projektu i przede wszystkim chęć spotkania na żywo.

***

 


 

PAŹDZIERNIK 2020

 

***

24.10.2020 odbyło się spotkanie Klubu Głuchych Mam ze Śląska przez Zoom. Tego dnia miałyśmy się zobaczyć w katowickim Gili Gili na spotkaniu specjalistycznym na temat złości, niestety dzień wcześniej polskie władze wprowadziły lockdown m.in. dla bawialni i gastronomii. Dlatego też spotkałyśmy się online by porozmawiać o tym jak tłumaczyć dzieciom niespodziewane sytuacje w naszym życiu.

***

23.10.2020 odbyło się spotkanie online Klubu Głuchych Mam z Małopolski. Rozmawiałyśmy m.in. o frustracji i złości u dzieci, o tym jak mamy sobie radziły, gdy ich dzieci dostawały ataków złości w miejscach publicznych, o sposobach ich uspokojenia, o tym czy dawały kary. Dyskutowałyśmy jak rozdzielać kłótnie rodzeństwa oraz czy w momentach złości naszych dzieci potrafimy być cierpliwe i opanowane. Ta rozmowa dała nam dużo pożytecznych rad i wskazówek.

 

***

10.10.2020 odbyło się spotkanie Klubu Głuchych Mam z Warszawy w Anse Kabanse.

    

   

10.10.2020 w bawialni Funbus odbyło się spotkanie Głuchych Mam z Lublina. Uczestniczyło w nim 8 matek i 9 dzieci. Trwało około 3,5 godziny, ale straciłyśmy poczucie czasu. Miałyśmy rozmawiać o wychowaniu dzieci, jednak nie udało nam się za bardzo skupić na tym temacie, rozmawiałyśmy bardzo dużo na inne luźne tematy związane z dziećmi. Matki bardzo potrzebowały takiego spotkania i są chętne na następne! Dzieciom też się podobało i bardzo ładnie się bawiły ----->>>> Oto relacja Olgi Kupisz – Głuchej Mamy z Lublina. Zainspirowane przykładem naszego projektu (który odbywa się w Warszawie, Krakowie i Katowicach) Głuche Mamy z Lublina postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizować spotkanie w swoim mieście! Wspaniała inicjatywa, gratulujemy Wam dziewczyny! Jest nam ogromnie miło, że nasz projekt spełnia jeden ze swoich najtrudniejszych celów – zachęcenie Głuchych kobiet z całej Polski do organizowania własnych klubów i spotkań.

 


 

WRZESIEŃ 2020

  

***

30.09.2020 odbyło się spotkanie online Klubu Głuchych Mam z Mazowsza. Przez Zoom rozmawiałyśmy na temat dziecka i technologii, głównie o korzystaniu z telewizora czy smartfona przez dzieci. O tym jak długo i często dzieci korzystają z tych urządzeń oraz co oglądają. Matki opowiedziały o swoich doświadczeniach a także o sposobach jak odwrócić uwagę od telewizora czy smartfonu. Miałyśmy też okazję porozmawiać o zakończeniu wakacji oraz o komunikacji z małymi CODAczkami.

***

26.09.2020 r. odbyło się spotkanie Klubu Głuchych Mam w Bielsku-Białej w bawialni Zabawowo. Było tak bardzo fajnie, że przesiedzieliśmy tam nie do 17.00, lecz do 19.00! Dzieci nie miały dość zabawy i szalały, a matki obok rozmawiały. Tematem spotkania były „trudne pytania naszych dzieci". Rozmawiałyśmy o tym, jakie dziwne pytania zadawały nam nasze pociechy i co było dla nas najtrudniejsze w tych pytaniach, jak sobie radziłyśmy z odpowiedziami. Ponieważ spotkanie się przeciągnęło, miałyśmy okazję przegadać także na różne inne interesujące tematy. Dzieci na koniec dostały lizaki od właściciela bawialni.

 

***

18.09.2020 odbyło się spotkanie Klubu Głuchych Mam z Małopolski. Pierwotnie zaplanowaliśmy spotkanie na żywo w bawialni Nelon, ostatecznie z przyczyn niezależnych, spotkanie miało formę rozmowy online. Rozmawiałyśmy na temat komunikacji z dziećmi – czy dzieci chętniej się komunikują w PJM czy w języku polskim; jak koledzy dzieci reagują na to, że mają Głuchych rodziców; jak prowadzić trudne rozmowy i odpowiadać na trudne pytania od dzieci (np. dlaczego ich rodzice nie słyszą). Niektóre mamy mają ciężkie doświadczenia i trudne relacje z dziećmi, ze względu na to, że rodzice są głusi a dzieci słyszące. Później zastanawiałyśmy się jak odpowiedzieć na trudne pytania np. na temat rodzeństwa, ciąży, używek, alkoholi, pogrzebów, choroby. Spotkanie przebiegło ciekawie, było dużo dyskusji i bardzo miła atmosfera.


 

SIERPIEŃ 2020

   

***

30.08.2020 odbyło się spotkanie Klubu Głuchych Mam ze Śląska online, przez Zoom. Miałyśmy okazję porozmawiać na temat dziecka i technologii, m.in. o tym, że w niektórych przychodniach w poczekalni nad drzwiami wyświetla się numer twojego miejsca w kolejce i jest to wygodne dla głuchej osoby. Nie musi ona zwracać wtedy tak dużej uwagi na wezwanie lekarza (często zza uchylonych drzwi, gdy lekarz woła tylko „Następny proszę!”). Niestety tych prostych udogodnień brakuje jeszcze w wielu przychodniach czy szpitalach. Poruszyłyśmy też temat o zegarku z lokalizatorem, o smartfonach dzieci, o naszych odczuciach w stosunku do tych urządzeń, jakie są plusy i minusy oraz problemy z tym związane. Miałyśmy też okazję porozmawiać o przemijających wakacjach oraz o powrocie do szkół i przedszkoli.

***

27.08.2020 odbyło się spotkanie Klubu Głuchych Mam z Warszawy w Smart Kids Planet – Centrum Mądrej Zabawy. Tak jak ostatnio, przyszło dużo głuchych matek z dziećmi. Dzieci od razu były zachwycone, ponieważ jest tam kilka stref zabawy i edukacji dostosowanych do grup wiekowych. Są też bardzo fajne zabawki i przestrzenie interaktywne m.in.: segregowanie śmieci z użyciem wielkiego dźwigu, projektowanie ścieżek, dróg i kolei, seanse z Błękitkiem, trening piłki nożnej, klocki w wersji XXL, gigantyczny kulodrom i wiele innych. Głuche mamy po jakimś czasie mogły spokojnie usiąść i porozmawiać na temat dostępności w życiu codziennym m.in. jakie bariery, trudności napotykamy codziennie i jak można je rozwiązać oraz jak pozyskiwać fundusze, środki na tłumaczy języka migowego, tak aby głuche mamy miały pełną dostępność na co dzień. Poruszone były też inne, ważne kwestie związane z rozwojem oraz rehabilitacją dziecka. Spotkanie oczywiście przedłużyło się, dzieci nie chciały wracać do domów, kombinowały tak aby zostać jak najdłużej, aż do wyczerpania energii ;) W drodze do domów część dzieci zasnęła. Szczególne podziękowania dla Moniki – wolontariuszki za zajęcie się gromadką energicznych dzieci, aż po kres swoich sił.

   

 

***

19.08.2020 odbyło się spotkanie Klubu Głuchych Mam z Małopolski w krakowskim Miasteczku Dzieci. Temat spotkania był ciekawy, a zarazem trudny do przedyskutowania. W dzisiejszych czasach media i społeczności mają bardzo duży wpływ na nas i także na matki. W szczególności zaś na środowisko Głuchych Matek, gdyż jest ono stosunkowo małe. Rozmawiałyśmy m.in. o udostępnianiu wizerunku swoich dzieci, wpływie matek na zachowania społeczne dzieci, o wyzwaniach (challanges) z udziałem dzieci i rodziców, które były ostatnio „w modzie” podczas pandemii. Niektóre matki się zgodziły, a niektóre były innego zdania – najważniejsze, że szanowałyśmy się wzajemnie w rozmowie. Dzieciaki bawiły się ładnie w atrakcjach lokalu, musiałyśmy skończyć spotkanie po 3 godzinach, ale gdybyśmy mogły, zostałybyśmy tam dłużej!

   


 

LIPIEC 2020

   

***

31.07.2020 w Klubokawiarni ITePe w Warszawie odbyło się spotkanie Klubu Głuchych Mam z Mazowsza. Przyszło dużo Głuchych matek z dziećmi, więc było tłumnie i wesoło, w pewnym momencie aż zmartwiłyśmy się czy starczy dla nas wszystkich miejsca! Dzieci pochłonięte były zabawą, dzięki czemu mamy mogły w końcu ze sobą porozmawiać i wymienić doświadczeniami na temat wychowania i komunikacji z dziećmi. Poza tym poruszone były też inne, ważne kwestie związane z macierzyństwem. Spotkanie przedłużyło się, ale było to niezwykle potrzebne, nasze mamy mają nadzieję na więcej!

   

***

25.07.2020 odbyło się spotkanie śląskiego Klubu Głuchych Mam w Gili Gili w Katowicach. Na powitanie przemiła właścicielka, poczęstowała nas pysznym i zdrowym ciastem i lemoniadą. W środku bawialni znajdowało się mnóstwo genialnych, drewnianych zabawek, m.in. namiot, pralka, suszarka i wiele, wiele innych, a nawet torebki do herbaty też były z drewna! ;) Chociaż przyszło niewiele mam z dziećmi, było baaardzo miło i dzieci były zachwycone. Były momenty na pogaduszki z właścicielką (tak, też zna PJM!) Dodatkową ciekawostką jest, że przy stolikach wisiał duży tv z monitoringiem w każdej sali, w których znajdowały się dzieci, a my, matki, dzięki temu mogłyśmy spokojnie pogadać i obserwować zarazem, co robią dzieci na sali zabaw. Na spotkaniu rozmawiałyśmy o trudnościach w wychowaniu, m.in. o tym, jak radzić w sytuacji, gdy małe dziecko powie jakieś nowe słowa, lecz nie zna do nich znaków migowych i rodzic musi domyśleć o co chodzi. Mówiłyśmy też o problemach w przedszkolu i o psychologii dziecięcej – to powszechny problem, gdyż zdecydowana większość psychologów nie zna PJM. Spotkanie przedłużyło się o ponad godzinę! Takie spotkanie było nam bardzo potrzebne i mamy nadzieję, że na kolejnych przybędzie więcej matek i dzieci! :)

   

   

***

22.07.2020 na spotkaniu Klubu Głuchych Mam z Małopolski w Miasteczko Dzieci panowała wspaniała atmosfera. Dzieci zajęte były zabawą w pełnym atrakcji lokalu, mamy mogły zaś porozmawiać o swoich doświadczeniach, m.in. nauka samodzielnego korzystania z ubikacji; problemy z alergią – jakie wybrać proszki do prania, płyny do kąpieli, kremy; rozmowy na temat AZS i uczulenia na jedzenie; problemy ze snem – jak zrobić aby dzieci nie przychodziły w nocy do rodziców do łóżka. Był także temat karmienia dzieci – jedna matka poleciła metodę BLW-Bobas Lubi Wybór, dzięki której nie miała żadnego problemu z rozszerzeniem diety dziecka. Pojawił się też temat odstawienia dziecka od piersi – inna matka miała sytuację, w której pani stomatolog powiedziała, że karmienie piersią szkodzi na zęby, więc należy dziecko odstawić. Spotkanie był na tyle udane, że po zamknięciu bawialni, cała grupa wybrała się jeszcze na pobliski plac zabaw by kontynuować rozmowy. Tak trzymać głuche mamy!

    


 

CZERWIEC 2020

   

***

Pod koniec czerwca odbyły się pierwsze spotkania online Klubów Głuchych Mam. Liczymy na to, że kolejne spotkania uda się już zrealizować w realnej przestrzeni. Mamy dzieliły się swoimi doświadczeniami z okresu kwarantanny. Trzeba się było przyzwyczaić do nowej sytuacji. Wśród wielu problemów życia w czasie epidemii najczęściej poruszany był temat maseczek na twarzy, które bardzo utrudniały głuchym mamom komunikację z innymi (zasłonięte usta, a właściwie prawie pół twarzy u rozmówcy, to duży problem dla osoby niesłyszącej). Sporym kłopotem był też utrudniony kontakt ze służbą zdrowia – jak wiadomo większość spraw medycznych załatwiało się poprzez konsultacje telefoniczne – z oczywistych względów niedostępne dla głuchych… Problemem były też zamknięte szkoły. Na początku dzieci były chętne do nauki i robienia ćwiczeń zadanych przez ich wychowawcę, ale po jakimś czasie zniechęciły się i wolały już wyjść na dwór. Nauka online nałożyła dodatkowe obowiązki na rodziców. Niektóre matki miały pracę zdalną i trudno było im pracować, jednocześnie zajmując się dziećmi. Z czasem poukładały swoje plany i już im było nieco łatwiej. Nie było problemu z wytłumaczeniem dzieciom co to jest koronawirus i że trzeba nosić maski. Niektóre matki dostały od wychowawcy bajkę na temat koronawirusa, informację jak wprowadzić zasady higieny, korzystały też z materiałów Ministerstwa Edukacji. Zamknięcie w domu miało jednak też dobre skutki – można było poświęcić dużo więcej uwagi i uczuć dzieciom. Głuche mamy tęsknią za „normalnym życiem” i w czasie następnego spotkania Klubu bardzo chcą spotkać się już na żywo.

     


 

MAJ 2020 - IDEA SPOTKAŃ INTEGRACYJNYCH

Spotkania Klubu odbędą się w 3 dużych miastach Polski: Krakowie, Katowicach i Warszawie w okresie czerwiec-listopad 2020 roku. Zorganizujemy po 6 spotkań w każdym mieście, trwających około 3h. Chcemy, by w każdym spotkaniu na żywo uczestniczyło ok. 5-10 głuchych matek, które zdecydują same w jakim miejscu, dniu tygodnia i jakich godzinach będą odbywać się spotkania, by także pracujące mamy mogły w nich uczestniczyć wraz ze swymi dziećmi. Celem spotkań będzie integracja grupy, rozmowy o macierzyństwie i problemach, wsparcie emocjonalne, nawiązanie przyjaźni. Każda mama małego dziecka wie jak ważne jest spotkać się w przyjaznym otoczeniu z innymi matkami, porozmawiać, podzielić się swoimi problemami i pomysłami. Ponadto dzieci uczestniczące w spotkaniach będą miały możliwość kontaktu i zabawy z innymi dziećmi, nauki nowych umiejętności i samodzielności. Każde spotkanie będzie miało temat przewodni związany z rodzicielstwem, wybrany wcześniej przez uczestniczki i moderowany przez koordynatorki regionalne. Zachęcimy Was do tworzenia własnych inicjatyw, różnych pomysłów na temat macierzyństwa, rodzicielstwa oraz aktywności na profilu FB Głucha Mama. Podczas spotkań Klubu, koordynatorki regionalne przeprowadzą z chętnymi mamami krótkie wywiady w PJM nagrane na kamerę, opowiadającymi o praktycznych aspektach macierzyństwa różne porady, opinie.