Klub Głuchych Mam

15.12.2020

TO JUŻ JEST KONIEC naszego projektu Klub Głuchych Mam finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Dziękujemy Wam drogie mamy za aktywność! Przez koronawirusa nie udało nam się zrealizować projektu tak, jak sobie założyliśmy w zeszłym roku, często musieliśmy zmieniać plany oraz dostosować się do bieżącej sytuacji w kraju i obostrzeń wprowadzanych przez władze. Mimo to udało nam się stworzyć coś niesamowitego – mamy z Małopolski, Mazowsza i Śląska spotykały się ze sobą regularnie przez pół roku na żywo i online, zawiązały się między nimi kontakty i przyjaźnie, które (mamy nadzieję) przetrwają kolejne miesiące i lata. Podsumowanie projektu znajdziecie TUTAJ. W głowie mamy już nowe pomysły na kontynuację projektu dla Głuchych Mam w 2021 roku, musimy tylko znaleźć sponsora. Zaglądajcie od czasu do czasu na profil Głuchej Mamy na Facebooku TUTAJ lub też profil Fundacji Między Uszami TUTAJ. Pozdrawiają Was serdecznie inicjatorzy projektu – Agnieszka Słomian i Tomasz Mazurek.


05.12.2020

JUŻ JEST! Podsumowania, relacje i zdjęcia ze spotkań integracyjnych Klubów Głuchych Mam w listopadzie są już dostępne TUTAJ. W tym miesiącu odbyło się podsumowanie działalności Klubu oraz luźne rozmowy o przyszłości projektu.


30.11.2020

Na Facebooku utworzyliśmy wydarzenie KONFERENCJA ONLINE DLA GŁUCHYCH MAM (*I OJCÓW), w ramach którego będziemy publikować materiały w PJM dla rodziców – udostępnimy Wam wykłady specjalistek oraz sesję pytań i odpowiedzi nagrane podczas spotkań z uczestniczkami Klubu Głuchych Mam. Więcej o spotkaniach specjalistycznych przeczytasz TUTAJ. Konferencja online potrwa od 30 listopada do 14 grudnia 2020 r. Koniecznie zajrzyj na Facebooka TUTAJ, oceń wykłady i dodaj komentarze do postów.


22.11.2020

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców na pierwszą w Polsce bezpłatną KONFERENCJĘ ONLINE DLA GŁUCHYCH MAM (*I OJCÓW)! Już za kilka dni, czyli 30.11.2020 r. zajrzyj na profil Fundacji Między Uszami TUTAJ i dołącz do wydarzenia na Facebooku! Więcej o konferencji dowiesz się TUTAJ.


20.11.2020

W ramach cyklu spotkań ze specjalistami, zapraszamy uczestniczki Klubu Głuchych Mam ze Śląska na spotkanie online z Dolores Anną Żakiewicz na temat: MAMA, ZŁOŚĆ I JA. Spotkanie jest bezpłatne, ale wymagana jest rejestracja. Szczegóły TUTAJ.


18.11.2020

W ramach cyklu spotkań ze specjalistami, zapraszamy uczestniczki Klubu Głuchych Mam z Małopolski na spotkanie online z Angeliką Kaźmierczak (PsychoLogo) na temat: KRYZYSY ROZWOJOWE DZIECKA MIĘDZY 2 A 6 ROKIEM ŻYCIA. Spotkanie jest bezpłatne, ale wymagana jest rejestracja. Szczegóły TUTAJ.


16.11.2020

W ramach cyklu spotkań ze specjalistami, zapraszamy uczestniczki Klubu Głuchych Mam z Mazowsza na spotkanie online z Agnieszką Piotrowską (DobraNocka) na temat: SEN DZIECKA. Spotkanie jest bezpłatne, ale wymagana jest rejestracja. Szczegóły TUTAJ.


14.11.2020

W ramach cyklu spotkań ze specjalistami, zapraszamy uczestniczki Klubu Głuchych Mam ze Śląska na spotkanie online z Moniką Szczepanik na temat: POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY JAKO FUNDAMENT RELACJI Z DZIECKIEM. Spotkanie jest bezpłatne, ale wymagana jest rejestracja. Szczegóły TUTAJ.


12.11.2020

W ramach cyklu spotkań ze specjalistami, zapraszamy uczestniczki Klubu Głuchych Mam z Małopolski na spotkanie online z Aleksandrą Belta-Iwacz (Mamologia) na temat: JAK ZROZUMIEĆ EMOCJE DZIECI? Spotkanie jest bezpłatne, ale wymagana jest rejestracja. Szczegóły TUTAJ.


05.11.2020

     

JUŻ JEST! Podsumowanie, relacje i zdjęcia ze spotkań integracyjnych Klubów Głuchych Mam w październiku są już dostępne TUTAJ. W tym miesiącu odbyły się następujące spotkania:

  • Śląsk: Niespodziewane sytuacje w naszym życiu
  • Mazowsze: Trudne momenty macierzyństwa
  • Małopolska: Frustracje i złość u dzieci
  • Lublin: Wychowywanie dzieci

23.10.2020

UWAGA!

Z powodu zakazów rządowych, które zostały ogłoszone dzisiaj i będą obowiązywać od jutra, musimy niestety odwołać jutrzejsze spotkanie klubu Gluchych Mam ze specjalistą od Pozytywnej Dyscypliny. W zamian za to zostanie zorganizowane spotkanie online tylko dla Głuchych Mam. Temat przewodni: Niespodziewane sytuacje w naszym życiu – jak tłumaczyć dzieciom trudne chwile dla rodziców, jak również dla dzieci. Spotkanie odbędzie się jutro poprzez Zoom w godzinach 17.00-19.00. W razie pytań, skontaktuj się z koordynatorką Basią Cholewą. Zapraszamy!


20.10.2020

Zapraszamy na spotkanie online Klubu głuchych mam z Małopolski. Zapraszamy kobiety ciężarne oraz matki z WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO: 23.10.2020, w godzinach 18.00-20.00, moderuje Karolina Nawrot-Borowska. Tematem głównym rozmów będą frustracje i złość u dzieci. To będzie na pewno żywiołowa dyskusja ???? Spotkanie odbędzie się w PJM za pomocą aplikacji Zoom. Jeśli chcesz zostać uczestniczką Klubu Głuchych Mam w Małopolsce, skontaktuj się z koordynatorką Karoliną Nawrot-Borowską i wypełnij formularz zgłoszeniowy do projektu dostępny TUTAJ.


18.10.2020

W ramach cyklu spotkań ze specjalistami, zapraszamy uczestniczki Klubu Głuchych Mam ze Śląska na spotkanie z Dolores Anną Żakiewicz na temat: MAMA, ZŁOŚĆ I JA. Spotkanie jest bezpłatne, ale wymagana jest rejestracja. Szczegóły TUTAJ.


16.10.2020

To niesamowite! Zainspirowane przykładem naszego projektu (który odbywa się w Warszawie, Krakowie i Katowicach) Głuche Mamy z Lublina postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizować spotkanie Klubu Głuchych Mam w Lublinie! Wspaniała inicjatywa, gratulujemy Wam dziewczyny! Jest nam ogromnie miło, że nasz projekt spełnia jeden ze swoich najtrudniejszych celów – zainspirowanie Głuchych Mam z całej Polski do organizowania swoich własnych klubów i spotkań. Relację ze spotkania przeczytasz TUTAJ.


05.10.2020

   

JUŻ JEST! Podsumowania, relacje i zdjęcia ze spotkań integracyjnych Klubów Głuchych Mam we wrześniu są już dostępne TUTAJ. W tym miesiącu odbyły się następujące spotkania:

  • Śląsk: Trudne pytania naszych dzieci
  • Mazowsze: Dziecko a technologia
  • Małopolska: Komunikacja z dziećmi

07.10.2020

Zapraszamy na spotkanie Klubu głuchych mam z Mazowsza: sobota, 10.10.2020, w godzinach 10:00 – 13:00 – moderuje Anna Butkiewicz. Tematem głównym rozmów będą trudne momenty macierzyństwa. Spotkanie odbędzie się w AnseKabanse - Klubokawiarnia. Jeśli chcesz zostać uczestniczką Klubu głuchych mam, skontaktuj się z koordynatorką na Mazowsze - Anną Butkiewicz i wypełnij formularz zgłoszeniowy do projektu.https://ansekabanse.pl/


​28.09.2020

 

Zapraszamy na spotkanie Klubu głuchych mam z Mazowsza. Tym razem spotkanie odbędzie się ONLINE. Zapraszamy kobiety ciężarne oraz matki z WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO: 30.09.2020, w godzinach 16.30 – 18.30, moderuje Anna Butkiewicz. Tematem głównym rozmów będzie dziecko i technologia. Liczymy na ciekawą dyskusję! Spotkanie odbędzie się w PJM za pomocą aplikacji Zoom. Jeśli chcesz zostać uczestniczką Klubu głuchych mam na Mazowszu, skontaktuj się z koordynatorką Anną Butkiewicz i wypełnij formularz zgłoszeniowy do projektu.


​24.09.2020

 

Zapraszamy na spotkanie Klubu głuchych mam ze Śląska! Tym razem spotkanie Klubu odbędzie się w Bielsku-Białej. Zapraszamy kobiety ciężarne oraz matki z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO: 26.09.2020, w godzinach 14.00 – 17.00, moderuje Basia Cholewa. Tematem głównym rozmów będą trudne pytania naszych dzieci. To będzie na pewno ciekawa i niekiedy śmieszna dyskusja ???? Spotkanie odbędzie się w bawialni Zabawowo. Jeśli chcesz zostać uczestniczką Klubu głuchych mam na Śląsku, skontaktuj się z koordynatorką Basią Cholewą i wypełnij formularz zgłoszeniowy do projektu.


16.09.2020


 

Zapraszamy na spotkanie Klubu głuchych mam z WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO: piątek, 18.09.2020, w godzinach 16:30 – 19:00 – moderuje Karolina Nawrot. Tematem głównym rozmów będzie kwestia komunikacji z dziećmi. Spotkanie odbędzie się w bawialni Nelon. Jeśli chcesz zostać uczestniczką Klubu głuchych mam, skontaktuj się z koordynatorką na Małopolskę - Karolina Nawrot i wypełnij formularz zgłoszeniowy do projektu.


8.09.2020

   

 

W sobotę, 5 września, w międzymamami w Warszawie odbyły się spotkania specjalistyczne Klubu Głuchych Mam czyli z Anna Siennicka - edukatorką Pozytywnej Dyscypliny. Ze względu na duże zainteresowanie zorganizowano 2 spotkania, matki z zaciekawieniem poznawały nową wiedzę i zadawały pytania, a dzieci bawiły się w kąciku zabaw. Tak jak przypuszczaliśmy, spotkania trwały zdecydowanie za krótko i mamy już myślą o udziale w dwudniowym warsztacie z Pozytywnej Dyscypliny ????


1.09.2020

Zapraszamy na pierwsze spotkanie specjalistyczne w ramach Klubu Głuchych Mam na temat POZYTYWNEJ DYSCYPLINY! Szczegóły TUTAJ


1.09.2020

Dnia 30 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie dla Głuchych Mam ze Śląska, tym razem online, przez Zoom. Miałyśmy okazję porozmawiać na temat dziecka i technologii, m.in. o tym, że w niektórych przychodniach w poczekalni nad drzwiami wyświetla się nr twojego miejsca w kolejce i jest to wygodne dla głuchej osoby. Nie musi ona zwracać wtedy tak dużej uwagi na wezwanie lekarza (często zza uchylonych drzwi, gdy lekarz woła tylko „Następny proszę!”). Niestety tych prostych udogodnień brakuje jeszcze w wielu przychodniach czy szpitalach. Poruszyłyśmy też temat o zegarku z lokalizatorem, o smartfonach dzieci, o naszych odczuciach w stosunku do tych urządzeń, jakie są plusy i minusy oraz problemy z tym związane. Miałyśmy też okazję porozmawiać o przemijających wakacjach oraz o powrocie do szkół i przedszkoli.


29.08.2020

Zapraszamy na spotkanie Klubu głuchych mam ze Śląska ONLINE!
W związku z sytuacją epidemiczną na Śląsku, głuche mamy z tego regionu podjęły decyzję, że sierpniowe spotkanie Klubu odbędzie się w Internecie. Zapraszamy kobiety ciężarne oraz matki z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO: 30.08.2020, w godzinach 18.00 – 20.00, moderuje Basia Cholewa. Tematem głównym rozmów będzie dziecko i technologia. Liczymy na ciekawą dyskusję! Spotkanie odbędzie się w PJM za pomocą aplikacji Zoom. Jeśli chcesz zostać uczestniczką Klubu głuchych mam na Śląsku, skontaktuj się z koordynatorką Basia Cholewa i wypełnij formularz zgłoszeniowy do projektu.


28.08.2020

   

 

Wczoraj (27.08.2020) odbyło się kolejne spotkanie Klubu głuchych mam w Warszawie, tym razem w Smart Kids Planet - Centrum Mądrej Zabawy. Tak jak ostatnio, przyszło dużo głuchych matek z dziećmi. Dzieci od razu były zachwycone, ponieważ jest tam kilka stref zabawy i edukacji dostosowanych do grup wiekowych. Są też bardzo fajne zabawki i przestrzenie interaktywne m.in.: w segregowanie śmieci z użyciem wielkiego dźwigu, projektowanie ścieżek, dróg i kolei, seanse z Błękitkiem, trening piłki nożnej, klocki w wersji XXL, gigantyczny kulodrom i wiele innych. Głuche mamy po jakimś czasie mogły spokojnie usiąść i porozmawiać na temat dostępności w życiu codziennym m.in. jakie bariery, trudności napotykamy w życiu codziennym i jak można rozwiązać oraz jak pozyskiwać fundusze, środki na tłumaczy języka migowego, tak aby głuche mamy miały pełną dostępność na co dzień. Poruszone były też inne, ważne kwestie związane z rozwojem oraz rehabilitacją dziecka. Spotkanie oczywiście przedłużyło się, dzieci nie chciały wracać do domów, kombinowały tak aby zostać jak najdłużej, aż do wyczerpania energii ;) W drodze do domów część dzieci zasnęła ;) Szczególne podziękowania dla Moniki - wolontariuszki za zajęcie się gromadką energicznych dzieci, aż po kres swoich sił


25.08.2020

Zapraszamy na spotkanie Klubu głuchych mam z WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO: czwartek, 27.08.2020, w godzinach 15:00 – 18:00 – moderuje Anna Butkiewicz
Tematem głównym rozmów będzie kwestia DOSTĘPNOŚCI w życiu codziennym dla Głuchych Mam.
Spotkanie odbędzie się w Smart Kids Planet - Centrum Mądrej Zabawy
Jeśli chcesz zostać uczestniczką Klubu głuchych mam, skontaktuj się z koordynatorką na Mazowsze - Anna Butkiewicz i wypełnij formularz zgłoszeniowy do projektu.


20.08.2020

   

W środę (19.08.2020) odbyło się kolejne Klubu głuchych mam w Miasteczko Dzieci (Kraków). Temat spotkania był ciekawy, a zarazem trudny do przedyskutowania. W dzisiejszych czasach media i społeczności mają bardzo duży wpływ na nas i także na matki. W szczególności zaś na środowisko Głuchych matek, gdyż jest ono stosunkowo małe. Rozmawiałyśmy m.in. o udostępnianiu wizerunku swoich dzieci, wpływie matek na zachowania społeczne dzieci, o wyzwaniach (challanges) z udziałem dzieci i rodziców, które były ostatnio „w modzie” podczas pandemii. Matki i dzieci dostały poczęstunek i picie. Dzieciaki bawiły się ładnie w atrakcjach lokalu, musiałyśmy skończyć spotkanie po 3 godzinach, ale gdybyśmy mogły, zostałybyśmy tam dłużej!


15.08.2020

Zapraszamy na spotkanie Klubu głuchych mam z WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO: środa, 19.08.2020, w godzinach 16:00 – 19:00 – moderuje Karolina Nawrot
Tematem głównym rozmów będzie matka i dziecko w mediach i społeczeństwie.
Spotkanie odbędzie się w bawialni Miasteczko Dzieci
Jeśli chcesz zostać uczestniczką Klubu głuchych mam, skontaktuj się z koordynatorką na Małopolskę - Karolina Nawrot i wypełnij formularz zgłoszeniowy do projektu.


03.08.2020

   

W piątek 31 lipca w Klubokawiarnia ITePe w Warszawie odbyło się spotkanie „Klubu głuchych mam” z Mazowsza. Przyszło dużo Głuchych matek z dziećmi, więc było tłumnie i wesoło, w pewnym momencie aż zmartwiłyśmy się czy starczy dla nas wszystkich miejsca! Dzieci pochłonięte były zabawą, dzięki czemu mamy mogły w końcu ze sobą porozmawiać i wymienić doświadczeniami na temat wychowania i komunikacji z dziećmi. Poza tym poruszone były też inne, ważne kwestie związane z macierzyństwem. Spotkanie przedłużyło się, ale było to niezwykle potrzebne, nasze mamy mają nadzieję na więcej!


29.07.2020

Zapraszamy na spotkanie Klubu głuchych mam z WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO: piątek, 31.07.2020, w godzinach 10:00 – 13:00 – moderuje Anna Butkiewicz
Tematem głównym rozmów będzie wymiana doświadczeń na temat wychowania i komunikacji z dziećmi.
Spotkanie odbędzie się w Klubokawiarnia ITePe
Jeśli chcesz zostać uczestniczką Klubu głuchych mam, skontaktuj się z koordynatorką na Mazowsze - Anna Butkiewicz i wypełnij formularz zgłoszeniowy do projektu.
https://itepecafe.weebly.com/


27.07.2020

   

   

Dnia 25 lipca 2020 odbyło się spotkanie Klubu Głuchych Mam w Gili gili w Katowicach. Na powitanie przemiła właścicielka, poczęstowała nas pysznym i zdrowym ciastem i lemoniadą. W środku bawialni znajdowało się mnóstwo genialnych, drewnianych zabawek, m.in. namiot, pralka, suszarka i wiele, wiele innych, a nawet torebki do herbaty też były z drewna! ;) Chociaż przyszło niewiele mam z dziećmi, było baaardzo miło i dzieci były zachwycone. Były momenty na pogaduszki z właścicielką (tak, też zna PJM!) Dodatkową ciekawostką jest, że przy stolikach wisiał duży tv z monitoringiem w każdej sali, w których znajdowały się dzieci, a my, matki, dzięki temu mogłyśmy spokojnie pogadać i obserwować zarazem, co robią dzieci na sali zabaw. Na spotkaniu rozmawiałyśmy o trudnościach w wychowaniu, m.in. o tym, jak radzić w sytuacji, gdy małe dziecko powie jakieś nowe słowa, lecz nie zna do nich znaków migowych i rodzic musi domyśleć o co chodzi. Mówiłyśmy też o problemach w przedszkolu i o psychologii dziecięcej – to powszechny problem, gdyż zdecydowana większość psychologów nie zna PJM. Spotkanie przedłużyło się o ponad godzinę! Takie spotkanie było nam bardzo potrzebne i mamy nadzieję, że na kolejnych przybędzie więcej matek i dzieci! :)


24.07.2020

    

Na spotkaniu (22.07.2020) Klubu głuchych mam w Miasteczko Dzieci (Kraków) panowała wspaniała atmosfera. Dzieci zajęte były zabawą w pełnym atrakcji lokalu, mamy mogły zaś porozmawiać o swoich doświadczeniach (np. budzenie się dzieci w nocy, karmienie, uczulenia itp.). Potem cała grupa wybrała się jeszcze na pobliski plac zabaw. Tak trzymać głuche mamy!


22.07.2020

Zapraszamy na spotkanie Klubu głuchych mam z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO: sobota, 25.07.2020, w godzinach 15:00 – 17:00 – moderuje Basia Cholewa
Tematem głównym rozmów będą trudności wychowawcze i wymiana doświadczeń z tym związanych.
Spotkanie odbędzie się w bawialni Gili gili
Jeśli chcesz zostać uczestniczką Klubu głuchych mam, skontaktuj się z koordynatorką na Śląsk - Basia Cholewa i wypełnij formularz zgłoszeniowy do projektu.
http://www.fajnemiejscegiligili.pl/


19.07.2020

Zapraszamy na spotkanie Klubu głuchych mam z WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO: środa, 22.07.2020, w godzinach 17:00 – 19:00 – moderuje Karolina Nawrot
Tematem głównym rozmów będzie wychowanie dzieci oraz wymiana doświadczeń z tym związanych.
Spotkanie odbędzie się w bawialni Miasteczko Dzieci
Jeśli chcesz zostać uczestniczką Klubu głuchych mam, skontaktuj się z koordynatorką na Małopolskę - Karolina Nawrot i wypełnij formularz zgłoszeniowy do projektu.


07.07.2020

Pierwsze spotkania Klubu głuchych mam - krótkie podsumowanie

     

Pod koniec czerwca odbyły się spotkania online Klubów głuchych mam. Liczymy na to, że kolejne spotkania uda się już zrealizować w realnej przestrzeni. Mamy dzieliły się swoimi doświadczeniami z okresu kwarantanny. Trzeba się było przyzwyczaić do nowej sytuacji. Wśród wielu problemów życia w czasie epidemii najczęściej poruszany był temat maseczek na twarze, które bardzo utrudniały głuchym mamom komunikację z innymi (zasłonięte usta, a właściwie prawie pół twarzy u rozmówcy, to duży problem dla osoby niesłyszącej). Sporym kłopotem był też utrudniony kontakt ze służbą zdrowia – jak wiadomo większość spraw medycznych załatwiało się poprzez konsultacje telefoniczne – z oczywistych względów niedostępne dla głuchych… Problemem były też zamknięte szkoły. Nauka online nałożyła dodatkowe obowiązki na rodziców. Zamkniecie w domu miało jednak też dobre skutki, można było poświęcić dużo więcej uwagi i uczuć dzieciom. Głuche mamy tęsknią za „normalnym życiem” i w czasie następnego Klubu bardzo chcą spotkać się już na żywo.


25.06.2020

Zapraszamy na pierwsze spotkania Klubu głuchych mam ONLINE!

   

Zapraszamy na pierwsze spotkania Klubu głuchych mam ONLINE!

W związku z koronawirusem, pierwsze spotkania Klubu GM odbędzą się w Internecie, a nie „na żywo”. Zapraszamy kobiety ciężarne oraz matki z:

WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO: 26.06.2020, godz. 17.00 – moderuje Basia Cholewa

WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO: 29.06.2020, godz. 20.00 – moderuje Karolina Nawrot

WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO: 30.06.2020, godz. 19.00 – moderuje Anna Butkiewicz

Tematem głównym rozmów będzie koronawirus oraz jego wpływ na nasze życie. Głuche mamy podzielą się swoimi sposobami na łączenie życia rodzinnego i zawodowego podczas kwarantanny, wyzwaniami związanymi z edukacją zdalną dzieci, problemem z dostępem do informacji w PJM o koronawirusie, aspektem emocjonalności dzieci poddanych izolacji oraz pomysłami na spędzenie ciekawych wakacji podczas pandemii.

Spotkania odbędą się w PJM na Zoom i potrwają ok. 1,5 godziny.