Klub Głuchych Mam

Dziś w ramach cyklu „Głucha mama w domu” Basia razem z dziećmi Ignacym i Anielką przeprowadziła eksperyment balonowy. Basia powiedziała, jakie rzeczy są potrzebne do eksperymentu i pokazała, jak to się robi. Początkowo dzieciom trudno było uwierzyć, kiedy dowiedziały się, że można napełniać balon w inny sposób, niż dmuchając w niego. Zdecydowały się sprawdzić, czy można go nadmuchać za pomocą butelki ;) Jak widać na filmiku, jest niedowierzanie, ale też i radość! Która z was skusi się do wypróbowania tej metody?? ;)

Potrzebne rzeczy:
• Balon
• Lejek lub kartka A4
• Pełna łyżka sody oczyszczonej
• Butelka plastikowa 1l lub 1,5l
• 200 ml octu

Przebieg doświadczenia:
1. Do pustej butelki wlewamy ocet.
2. W przypadku braku lejka, z kartki papieru tworzymy lejek, za pomocą którego do balonu wsypujemy sodę. Ostrożnie wyjmujemy lejek z balonu.
3. Nakładamy końcówkę balonu napełnionego sodą na gwint butelki.
4. Następnie podnosimy balon pionowo, tak aby soda z balonu wsypała się do butelki (nie zdejmując końcówki balonu z szyjki butelki).
5. Można obserwować, jak tworzy się reakcja octu z sodą (gaz) i balon się napełnia


Dziś pokażmy wam bajkę o małpce, która miała bardzo ciekawe sny. Bajka prezentowana jest w uroczy sposób przez małą Raelyn. Można się zakochać! Bajka migana jest w ASL. W linku poniżej filmiku jest transkrypcja, po angielsku.


Dziś poruszamy bardzo ważny temat o wychowaniu słyszącego/słabosłyszącego dziecka Głuchych rodziców. Problem ten jest powszechny w środowisku niesłyszących. Anna Michalska, która prywatnie jest nauczycielką (pedagog), żoną i matką trójki dzieci, dzięki praktykom nie tylko u siebie, ale także u innych rodziców Głuchych opowiada o wychowaniu dziecka, którym przez w większości czasu zajmują się dziadkowie (słyszący), a rodzice (głusi) mają w tym mały udział. Opowiada, jak to wygląda w praktyce oraz jaki ma to wpływ na życie i psychikę dziecka i przywiązanie do osób, które mają większy wkład w jego wychowanie. Warto zaglądać na fanpage Migająca Ania, gdzie wrzuca ona różne, ciekawe filmiki w PJM!


Dziś w cyklu Dziś w cyklu "Głucha mama w domu" Basia opowiada, jak ważny dla nas jest podstawowy środek higieniczny - mydło do mycia.
Wirusy i bakterie są wszędzie, np. na placu zabaw, w autobusie itd. Jednak one są niewidoczne (np. na dłoniach), dlatego dzieci nie widzą potrzeby mycia lub często o tym zapominają. Dlatego warto zrobić praktyczny eksperyment, żeby pokazać, jak te zarazki reagują na substancje zawarte w mydle.
Do eksperymentu potrzebujemy pieprz, mydło i miskę z czystą wodą. Posypujemy wodę obficie pieprzem. Najpierw zanurzamy czysty palec w wodzie – nic się nie dzieje. Potem nakładamy mydło na palec i znów zanurzamy w wodzie. Możemy dostrzec, jak ziarenka pieprzu „uciekają”, a woda staje się znacznie czystsza i bardziej przejrzysta. Dzięki eksperymentowi możemy pokazać, że mydło jest skuteczne i zabija/usuwa zarazki. W ten sposób pobudzimy wyobraźnię dzieci i skuteczniej przekonamy je do tego, by dbały o higienę dłoni.


Zobaczcie co zjadła bardzo głodna gąsienica. I w co się zamieniła ;) Bajka w BSL. Miłego oglądania!


Tym razem w cyklu "Głucha mama w domu" trochę się poruszamy. Drogie dzieci z rodzicami, gimnastyka rozgrzewająca z trenerem Mateuszem to sama przyjemność!


Oto bajka w języku migowym, a dokładniej w Brytyjskim Języku Migowym (BSL). Zobaczcie, jak łatwo stworzyć coś takiego i opowiadać/migać bajki swoim pociechom.


W cyklu "Głucha mama w domu" prezentujemy Wam prosty sposób na stworzenie domowego wulkanu! Dzieci z pewnością będą zachwycone!